Държавното обвинение изненадващо прекрати досъдебното производство, което образува в средата на

...
Държавното обвинение изненадващо прекрати досъдебното производство, което образува в средата на
Коментари Харесай

Прокуратурата се отказа от дело срещу лекари за всяване на паника

Държавното обвинение изненадващо приключи досъдебното произвеждане, което образува в средата на март срещу двама лекари от локалната болница " Св.Мина " за основаване на суматоха посредством подаване на погрешна информация. Това заяви за " Сега " прокурор Атанас Илиев от Районната прокуратура в Пловдив.

Разследването против двамата медици - завеждащият кардиологичното поделение Цветан Деведжиев и дежурният нощна промяна доктор Румен Стоилов, се водеше от икономическа полиция. На 17 март двамата излязоха с намерено писмо, в което предизвестяват, че болница " Св. Минна " няма подготвеност да приема заболели от ковид. Лекарите се оплакаха от липса на всевъзможни защитни средства - маски, респиратори и даже престилки, тампони и калцуни. И разкриха, че част от личния състав е напуснал заради тази причина. Това предизвика държавното обвиняване да образува досъдебно произвеждане.

Болницата, в която работят, обаче е влезнала в полезрението на прокуратурата няколко дни по-рано. Причината е умряла 84-годишна жена, за която се твърдеше, че е издъхнала от ковид. По този мотив Окръжната прокуратура в Пловдив стартира следствие за причиняване на гибел по несъобразителност вследствие на неприятна организация. По случая са дали показания и двамата лекари Деведжиев и Стоилов. " Нас ни предизвестиха, че сме разпитвани като очевидци ", изясни пред " Сега " доктор Стоилов.

По негови думи в прокуратурата е била извикана и областната управителка на Пловдив Дани Каназирева. Три дни по-късно медиците били извикани в районното полицейско ръководство, където са подписали сигнален протокол по закона за Министерство на вътрешните работи. 

ПРЕСЛЕДВАНЕ

От началото на изключителното състояние прокуратурата няколко пъти публично оповести, че е повдигнала обвиняване за изявления, които всяват суматоха в изискванията на зараза . В Наказателния кодекс написа, че " който предава по радио, телефон или по различен метод погрешни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, акцидент или паника, се санкционира с отнемане от независимост до две години ". По тежкият състав на това закононарушение - в случай че са настъпили значителни нездравословни последствия, наказанието е отнемане от независимост до пет години и санкция от 10 000 до 50 000 лева

Преди дни държавното обвиняване нападна шефът на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Стоименова. Според прокуратурата тя е направила неоснователни изказвания за предстояща липса на лекарства в изявление за Българска национална телевизия и БНР. Спрямо Стоименова е взета мярка за  „ парична гаранция “ в размер на 20 000 лева

Прокуратурата нападна и водача на партия " Атака " Волен Сидеров поради апел да се нарушат ограниченията, предложени от шефа на крисния щаб ген. Венцислав Мутафчийски, и хората да отидат на черква на Великден.
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР